Особистий фінансовий план

Особистий фінансовий план

Складаємо особистий фінансовий план.

Крок 1. Визначте власні цілі і складіть план дій.

Люди схильні ділити все, що відбувається в їхньому житті на важливе і неважливе. Те, що ви найбільше цінуєте, має стати основою вашого фінансового плану. Перш за все, потрібно розібратися в своїх пріоритетах, щоб в подальшому використовувати їх для досягнення своїх цілей – чи стосується це вашого фінансового благополуччя або особистому житті в цілому.
Існує багато видів планування. Головне, що потрібно зробити, – це вибрати відповідний для вас вид планування і дотримуватися його. Ось одна з моделей складання плану, що складається з чотирьох етапів.
1. Визначте свої потреби
Проведіть аналіз свого поточного фінансового становища і постарайтеся всебічно його оцінити. Можна назвати це – «перевірка залишків на складі» або «ревізія». Неважливо, як ви назвете даний етап, головне – не пропускайте його!
Визначте для себе, що відноситься до розряду бажань, а що – до розряду потреб. Складіть два списки: список «БАЖАННЯ» і список «ПОТРЕБИ».
Перед тим як вписати щось в один з цих списків, задайте собі наступні питання:
– Чому мені цього хочеться?
– Чому я в цьому потребую?
– Що зміниться, якщо це у мене з’явиться?
– Які зміни (на краще чи на гірше) відбудуться, якщо я це куплю?
– А що є воістину важливим для мене?
– А чи відповідає це моїм головним життєвим цінностям і пріоритетам?
Для ефективного контролю за особистими фінансами використовуйте finance24.com.ua. Функція сервісу «Бюджет» допоможе вчасно оцінити негативні зміни в Ваше фінансове становище і знайти ресурси для їх виправлення.
2. Поставте перед собою мету
Плануючи своє життя, вибирайте в якості цілей ваші ПОТРЕБИ. Мета – це конкретне завдання, для вирішення якої зосереджені максимальні зусилля. Необхідно ставити перед собою короткострокові і довгострокові завдання: на день, тиждень, рік і на все життя.
Вибір фінансових цілей
Ви досягнете фінансового благополуччя на довгі роки, якщо зумієте правильно планувати свої фінансові цілі.
«А чим я хочу зайнятися завтра?» – Відповідь на це запитання, ви поставите перед собою короткострокову мету.
Є цілі, для досягнення яких потрібно рік або навіть більше – наприклад, накопичення коштів на відпустку або на виплату невеликих боргів.
До короткострокових зазвичай відносять цілі з термінами до двох – п’яти років. Довгострокові цілі вимагають складання фінансових планів на більш тривалий період – понад п’ять років. До довгострокових можна, наприклад, віднести план накопичення додаткової пенсії, відкладення коштів на вищу освіту дітей або покупку дачі.
Ваші фінансові цілі повинні бути:
конкретні
Правильно поставлені цілі завжди є достатньо конкретними і визначають подальші дії. Наприклад: накопичити достатньо грошей на покупку холодильника (а не просто почати збирати гроші).
вимірні
Треба розуміти, що конкретно потрібно зробити, щоб досягти поставленої мети, а також знати, наскільки ви вже наблизилися до виконання наміченого плану.
Наприклад: холодильник коштує 20 000 грн., А у вас вже є 10 000 грн., – Значить, залишилося накопичити ще 10 000 грн.
Цілі типу «хочу мати більше грошей» практично недосяжні. Такі розпливчасті формулювання, настільки невизначені, що ви навіть самі не дізнаєтеся, як і коли ви цю мету досягнете!
досяжні
Ваші подальші дії повинні бути реально можливими. Наприклад: я знаю, що для досягнення цієї мети мені потрібно один рік.
насущні
Поставлені цілі повинні відповідати здоровому глузду. Не слід докладати зусиль для досягнення мети, яка не відповідає вашим потребам. Наприклад: якщо ви не впевнені, що вам одномоментно треба купити 18 пар туфель – навіщо збирати для цього гроші?
Визначені за часом
Намагайтеся досягти намічених результатів до певної дати. Наприклад: майстер сказав, що мій старий холодильник не пропрацює більше року – значить, мені необхідно накопичити на холодильник місяців за шість-вісім, не більше.
3. Складіть «план життя»
Важливо, щоб ви почали складати план на все життя. Задайте собі питання: «Чого я хочу досягти через п’ять, десять, двадцять років?» Замислившись над таким питанням, ви зможете уявити собі ті дії і вчинки, які необхідно буде здійснити. Чим більше етапів в досягненні наміченого ви можете конкретизувати, тим більших успіхів досягнете. Потім продумайте черговість кроків, намічаючи, що слід зробити в першу, другу чергу і так далі.
4. Складіть план дій
Перший крок до наміченої мети – складання плану дій. Наявність плану саме по собі ще не означає, що мета буде досягнута, проте дуже важливо при складанні плану дій підтвердити намічені цілі. Для цього складають список цілей. Експерти в цій галузі говорять, що краще за все цей список вивісити на видному місці будинку або на роботі. Однак можна просто проговорити свої цілі вголос. Можна розповісти про них своїм близьким друзям. Перечитуючи записані на папері цілі, ви сприяєте їх втіленню в життя.