Пасивний дохід у вигляді цінних паперів

Пасивний дохід у вигляді цінних паперів

 

Якщо ви не вивчаєте компанії, вірогідність успішної покупки акцій така ж, як імовірність виграшу в покер при замовленні хабарів з закритими очима. Пітер Лінч

Можливо, не всі знають, що таке «пасивний дохід», але дуже багато хто хотів би його отримувати.

Будь-яка дія, розпочата одного разу, і приносить з тих пір постійний дохід без залучення до нього уваги (або з мінімальним залученням), визначає поняття «пасивний дохід». Пасивний дохід не залежить від щоденної діяльності і є основою фінансової незалежності. У недавні радянські часи пасивні доходи були поза законом і носили назву нетрудових доходів.

Отримання пасивного доходу можливо:

  • На банківських депозитах
  • на нерухомості
  • Від частки в бізнесі
  • На авторське право
  • В інтернеті
  • У вигляді пенсії
  • У вигляді цінних паперів


Розглянемо останній – пасивний дохід у вигляді цінних паперів.

Цінні папери є фінансовим інструментом, вкладення в який можуть приносити стабільний пасивний дохід. Для правильних вкладень інвестор повинен володіти певними знаннями і навичками, що дозволяють визначити, які саме цінні папери приносять максимальний дохід з найменшими ризиками для вкладника.

Класифікація цінних паперів

Цінні папери – юридично правомочний документ, випущений в певній формі відповідно до закону. Цей документ дає права власнику по відношенню до емітента особи, випустила цінні папери.

Цінні папери можуть бути:

іменними
ордерних
на пред’явника

Класифікація побудована на принципі порядку підтвердження прав власника цінного паперу.

Залежно від терміну погашення цінні папери поділяються на:

Короткострокові (до 1 року)
Середньострокові (від 1 року до 5 років)
Довгострокові (понад 5 років)
Безстрокові (по пред’явленню)

Можна класифікувати цінні папери також залежно від емітента. Розрізняють цінні папери:

Державні (федеральних або муніципальних органів влади)
Корпоративні (підприємств, корпорацій)
фізичних осіб
іноземних емітентів

У відношенні прибутковості цінних паперів діляться на:

Банківські (депозити, ощадні сертифікати)
небанківські
Предмет інвестицій в цінні папери

Акції – цінні папери, емітентом яких є акціонерне товариство. Випускаються акції з метою збільшення власного капіталу. В акції міститься певна частка інвестора в статутному капіталі емітента.

Дохід за акцією являє собою право на отримання дивіденду. Дивіденд певний відсоток від прибутку компанії. Термін акції обмежується моментом ліквідації емітента або прийняттям рішення загальних зборів акціонерів про погашення акцій.

Акції можуть бути:

простими
Дохід від простих акцій залежить від доходу підприємства і політики виплати дивідендів

іменними
Іменні акції реєструються в спеціальній книзі, де вказується ім’я власника, кількість акцій і час їх придбання

привілейованими
Такі акції не дають можливості брати участі в управлінні АТ, але дозволяють отримувати дивіденди і право відшкодування своєї частки при ліквідації товариства

на пред’явника
Реєструються подібно іменними акціями, але вказується тільки їх кількість

Дохід акціонерів складається з дивідендів на акції та зміни їх курсової вартості. Інвестори, які грають на курсовій різниці акцій, поділяються на дві групи: «ведмеді» чекають зниження курсу, «бики» чекають підвищення.

Акціонерний капітал має гарну стійкість до інфляції.

Буквар інвестора в акції

На перший погляд може здатися, що інвестування в акції складний процес, а отримання прибутку майже неймовірно. Насправді, для вдалих вкладень в акції достатньо бути розумною людиною з деяким життєвим досвідом.

Всі ми є свідками коливань фондового ринку, обумовлених тим, що відбувається постійне переміщення грошей від одних емітентів до інших. Якщо розглядати картину в більш тривалій перспективі, незважаючи на короткочасні коливання курсів, очевидний загальне зростання вартості акцій. З цього легко зробити висновок, що виправдані довгострокові вкладення в акції.

При цьому, звичайно, не слід розглядати такі вкладення, як прибуткові в будь-якому випадку. Потрібно чітко уявляти собі причину, по якій зростання вартості, на ваш погляд, відбудеться обов’язково.

Аналітики заявляють про тривалої стагнації фондового ринку. Почасти це вірно: акції активно скуповуються, піднімаються до певної максимальної ціни і падають, часто провалюючись нижче стартової позиції. Багато біржові гравці користуються цими цінових скачках, заробляючи «швидкі гроші».

При цьому аналіз ситуації показує, що дохід десятків акцій може скласти близько 30% річних. До них додатково можна віднести акції підприємств секторів економіки, в яких держава має намір проводити модернізацію. Тобто, можливостей достатньо, ними тільки треба вміти користуватися.

Для управління акціями можна використовувати наступну інформацію:

  1. Щоденні фінансові видання
  2. Новинні програми
  3. Звіти та огляди великих інвестиційних компаній
  4. Для практичного застосування отриманих знань можна застосувати невеликий віртуальний тренінг.

Припустимо, у вас є 300 тисяч гривень, які ви маєте намір інвестувати. Візьмемо за правило:

Не витрачати більше 10% від цієї суми на акції одного емітента
Вкладати близько 30 тис. грн щомісячно в акції, представлені на біржах ММВБ або РТС
Для балансу галузевих ризиків інвестувати в акції різних галузей
Інвестувати будемо з мінімальним ризиком, тобто з максимально можливою втратою не більше третини суми і зростанням вартості акцій від 30%. Портфель буде складений з акцій з хорошою перспективою зростання. При досягненні прогнозованого зростання в 30% проаналізуємо стан ринку і приймемо рішення про те, чи залишити незмінним склад портфеля або продати частину акцій.

Звичайно, інформація, що загрожує великими втратами, повинна вести до негайної продажу акцій. Також слід себе вести з акціями, вартість яких різко підскакує. Часто подібне відбувається при масовій скупці акцій з низькою ліквідністю. У такому випадку потрібно буде заявити продаж половини таких акцій при дворазовому і трикратному стрибку їх вартості.

Галузевий огляд інвестора

Нафта і газ

Фондовий ринок сектора енергоносіїв дуже непростий, і тут потрібно бути особливо обережним. Ось уже більше двох років вартість акцій нафтогазових компаній показує тенденцію до зниження при високих цінах на нафту. Зростання котирувань акцій може бути поступовим разом із зростанням цін на нафту. Суттєво може вплинути на інвестування політика великих гравців ринку і держави.

У будь-якому випадку, можна придбати папери РАО «Газпром» і ВАТ «Роснефть», як найпотужніших галузевих представників. Акції «Сургутнефтегаз» цікаві високою динамікою зростання вартості, тому деяка кількість їх теж може увійти в портфель.

електроенергетика

Вибір акцій для покупки прив’яжемо до реформування галузі, яке заявлено державою. Папери пройшли реформи підприємств нас не цікавлять, тому вони вже оцінені ринком.